čtvrtek 14. října 2021

Víkend v Amsterdamu

 Naše víkendová cesta měla původně vést do Itálie, ale jelikož jsem si našla práci, nemohla jsem odletět v pátek v poledne. A tak jsme strávili skoro celý den hledáním místa, do kterého bychom letenky mohli přebookovat. Nakonec jsme Itálii přebookovali na příští rok a dostali jsme se k Amsterdamu, který jsme na letošní podzim plánovali asi rok. Některé věci si vás zkrátka najdou!


Už delší dobu vím, že cestování bude z velké části mým smyslem života. Vlastně už je. A teď, když už nám covid snad dá pokoj, je na čase konečně začít realizovat nápady a plány, které dlouho čekaly napsané na kousku papíru ve spodu šuplíku.

O Amsterdamu jsem upřímně moc nevěděla, ani jsem ho neměla na svém prioritním travel listu. Naopak přítel o Amsterdamu snil pořád, tak teda jedem!

Letěli jsme v pátek v noci a neměli jsme žádný zvláštní plán ani ubytování. Vše jsme hodlali řešit až na místě. Prostě dobrodrůžo. Z letiště jsme jeli vlakem do centra, což bylo neskutečně jednoduché, protože vlak jede přímo z letiště. Prošli jsme si Red Light District s prostitutkami ve výlohách a všude byla cítit tráva. A zároveň takový zvláštní klid. Kolem druhé ráno jsme si zaplatili ubytko, dali ještě jednu procházku, která už nebyla tak příjemná, jelikož v ulicích zůstali poslední lidé a ti nám nabízeli kokain :D a kolem třetí jsme šli spát.
V okolí Red Light District byl pěkný nepořádek. Sice byla páteční noc, ale i tak by se lidi nemuseli chovat jako hovada.Ranní výhled z ubytování

Kolem osmé ráno jsme se probudili a vyrazili do centra. Amsterdam je úplně jiný než Česko. Nádherné domečky, uličky a taky mě bavil kompletně jiný sortiment v supermarketech. Prošli jsme si snad všechno, hodinky na konci dne hlásily přes 30 tisíc kroků. A tady je pár mých poznatků:

- mají extrémně drahou vodu/pití (u nás od 3,50 Kč, u nich od 2 euro)
- všude seženete goudu. Nebo koláčky s marihuanou - vyzkoušeli jsme obojí :D
- málo laviček a odpadkových košů
- všude jsou kola - nikdy jsem jich neviděla tolik pohromadě a údajně jich je v Amsterdamu více než lidí! :D
- celkem málo turistů
- město i lidi na mě působili klidně, vyrovnaně
- asi bych si i dokázala představit tam žít
- ale je mi šíleně nesympatická nizozemština, připomíná mi němčinu a tu nesnáším už úplně :D
- levné letenky, let trval necelou hodinku
- rozhodně se sem budeme rádi vracet

Ráno si lidé na kolech jeli nakoupit, spousta jich po ránu klidně seděli v kavárně na zahrádkách a pili kávu (občas k tomu měli i brko :D). Když to spojím s tím, jak příjemně svítilo sluníčko a všude panoval klid, tak to bylo fakt nádherné ráno. 


V Amsterdamu se musíte pořád někam koukat. V Praze většinou jdu na procházku a téměř až v cíli se na něco pořádně podívám. Ale tady jsem prostě šla a koukala na všechny domy a budovy a výlohy, až mě z toho bolelo za krkem. Každé druhé auto je Tesla a většina jsou elektromobily. Měli jsme štěstí a vyšlo nám krásné počasí. Sice mi byla ve vestě trošku zima, ale po příletu do Česka jsem zjistila, že ta pravá zima je spíš tady. To jsem byla mírně znechucená a měla jsem chuť koupit letenky pro změnu někam do tropů :D


Rozhodně se do Amsterdamu brzo zase podíváme. Přítel asi našel své spřízněné město a na jaře prý jedeme znovu. Když to spojím ještě s tím kam chci já a s plánovanou dovolenou, tak se asi doma moc neohřejeme. :D

Občas někam letět jen tak na víkend je skvělý nápad. Načerpám energii a inspiraci, a to je pro mě neskutečně důležité. Obojí. Sice budou pondělky v práci mírně náročnější kvůli únavě, to ale není nic co by nevyřešila trocha kofeinu. Taky za pouhý víkend stihnu prozkoumat úplně nové místo, neutratím nějak moc peněz a zážitky mi nevezme nikdo. Ze srdce nesnáším stereotyp a tak se na moje cestovatelské články můžete určitě těšit častěji. :)
Týden před tímto výletem jsem trpěla nesnesitelnými bolestmi zubu a přes týden je dále řešila, abych si tento víkend v Amsterdamu kvůli nim nezničila. Nakonec vše krásně vyšlo a já jsem z výletu prostě NADŠENÁ! 

Byli jste někdy v Amsterdamu nebo to plánujete? Máte své oblíbené zahraniční místo, kam se rádi vracíte? Těším se na vaše komentáře! :)
Ejmi <3

9 komentářů:

 1. V Amstru jsem byla a nejraději se vracím do Itálie )))

  OdpovědětVymazat
 2. To jsou krásné fotky😍 do Amsterdamu se chci podivat určitě a hrozně ráda se vracím do Budapešti, protože mě jednou uchvatila na Vanoce s jeji vanočni vyzdobou a od te doby to tam zbožňuju☺️ A navic je to blizko a dostupne❤️

  OdpovědětVymazat
 3. V Amsterdamu jsem byla už kdysi dávno, skoro víc se mi líbil Utrecht - nemám moc ráda velká města (ono já jsem spíš do lesa nebo do hor než do města ;-)). Jinak fajn fotky.

  OdpovědětVymazat
 4. Holandsko mám ráda, dokonce jsem se i učila holandsky (je to fakt srandovní jazyk :)). Nejvíce se mi líbilo asi v Haagu. Byl klidnější a méně nacpaný turisty než toho času Amsterdam, kam se sjížděly velké zájezdy. V Amsterdamu jsem byla dvakrát, je tam plno muzeí a galerií, ve kterých se dá strávit celý den. Rozhodně bych ještě někdy ráda jela zpátky. Je to ideální destinace na eurovíkend a vám tedy vyšlo i krásné počasí.

  OdpovědětVymazat
 5. Wau to je nádhera :)! S priateľom sme sa nedávno vrátili z Edinburghu a to je zase také naše miesto, kam sa určite radi vrátime. Preto si úplne viem predstaviť akí nadšení ste boli a úplne v pohode by ste išli znovu. Amsterdam mám na svojom zozname a dúfam, že to tam čoskoro uvidím. Radšej však neplánujem nič určité, pretože presne tak, vždy si ťa to nájde samé. Fotky vyzerajú nádherne a či plánujem alebo nie, nalákala si ma a hneď by som išla :D.

  OdpovědětVymazat
 6. Krásné fotky!! Já Amsterdam na seznamu mám, ale trošku se bojím, že mi bude vadit všude smrad trávy a ten nepořádek. :D Ale asi to přežiju. :D A jelikož mně němčina nevadí (to už asi všichni ví :D), tak s holandštinou mít také problém nebudu. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To se nestane, neboj. Oni mají jen asi dvě ulice, kde je ta tráva povolená. Na zbytku míst už ne. My jsme samozřejmě hned vlezli tam, kde povolená byla :D :D

   Vymazat
 7. Amsterdam a New York jsou města, které bych ráda navštívila v podzimním období. Je to tam opravdu nádherné! :))

  OdpovědětVymazat
 8. Super výlet/dovolená. Také bych se tam podívala. Zalíbili se mě vypsané body, co se ti líbilo, co tě překvapilo a podobně. Koláček s trávou bych také ochutnala O:). Nizozemština mi nevadí, ale připadá mi divné, že nemají rádi němčinu a přitom je to dost podobné :D

  Somethingbykate

  OdpovědětVymazat

Děkuju za každý komentář🤍