úterý 12. ledna 2021

Co mě naučil rok 2020 a plány do roku 2021

Co mě naučil rok 2020 

Tento rok mě naučil, jako každý, spoustu věcí. A musím říct, že i když jsem si na začátku myslela, že bude hodně úspěšný, samozřejmě jsem se hodně spletla. Jsem ale klidná, protože vím, že většinu plánů mi překazil covid a nedá se s tím nic dělat. Řekla bych, že rok 2021 je skvělá příležitost na splnění si všech svých přání a začít pracovat na všem, co jsme tak dlouho odkládali. Protože jednoho dne se může stát, že to budeme chtít udělat, ale nebudeme moct a nebo už bude moc pozdě.


Myslela jsem si, že se odstěhuju a tím se vyřeší většina mých problémů (nebýt covidu, tak ano). Jelikož jsem byla téměř celý rok bez práce, bez školy a jen doma, naučilo mě to pár věcí:

- vydělávat se dá i na internetu 
- nejhorší je začít (a to platí snad ve všem)
- na psychiku nejvíc pomůže pohyb
- s dobrým plánováním si udělám čas na cokoli
- že si můžu večer klidně pustit seriál a nemít při tom výčitky

Znovu jsem se utvrdila v tom, že nesnáším stereotyp a proto jsem se snažila mít své dny co nejvíce pestré. A taky že pokud cítím, že potřebuju odpočívat, tak prostě budu odpočívat. A aby to bylo fér, napíšu i pár bodů, kvůli kterým jsem ten rok neměla zrovna nejlehčí:

- v první polovině roku jsem nejvíc bojovala s úzkostí
- celý rok jsem bojovala s nespavostí a špatným spánkem
- můj největší nepřítel byla únava
- měla jsem neskutečnou potřebu vycestovat do tepla (a pořád mám)
- největší rána ke konci roku byla, když mi umřel milovaný pes


Asi jako u každého, tak i moje psychika je mnohem horší, když jsem pořád doma. Problémy se spánkem špatnou psychiku ještě víc podpořily a já pak přes den nebyla schopná udělat vůbec nic. Většinu léta jsem se snažila načerpat energii na balkoně a procházkách po Praze a zpětně si říkám, že jsem vlastně vůbec neposlouchala svoje tělo. 

Na začátku školního roku jsem sebrala svoje poslední síly a hecla se. Chtěla jsem dodělat školu a zároveň se dostat na vysněnou výšku, která je samozřejmě neskutečně těžká. Já si totiž neumím nikdy vybrat nic normálního, při čem bych nemusela umírat na stres. Za odměnu jsem si slíbila, že v roce 2021 budu víc cestovat. Jenže to není ideální motivace, když ani nevíte, jestli to bude vůbec možné. Sama jsem se divila, že jsem se z nuly vyhrabala na slušnou studentku, která se denně učila pět hodin a snažila se být taky lepší blogerkou. Pak ale přišla ta rána, kdy mi umřela moje Bernie a já jsem nedobrovolně na dva měsíce přestala úplně fungovat.

A právě proto jsem si řekla, že letos ty plány musí stát za to.

Plány na rok 2021

1. ŠKOLA

Jestli mám z něčeho opravdovou radost, tak z toho, že letos půjdu na VŠ. Je sice víc než dost možné, že na svou vysněnou školu se letos nedostanu, mně to ale až tolik nevadí. Nejdřív mi to vadilo neskutečně a byla jsem neustále ve stresu z toho, že ztratím další rok, kdy ani nevím, co vlastně budu dělat. Teď už jsem ale v klidu. Proč se mám stresovat z něčeho, co stejně neovlivním? V záloze mám ještě jeden obor, který hodlám vystudovat, a tak je vlastně úplně jedno, čím a kdy začnu. Pro mě je hlavní, že se konečně hnu z místa a uzavřu kapitolu, která už zoufale potřebuje být dopsaná.

2. PRACOVAT NA SOBĚ - SEBEROZVOJ

Díky čtení seberozvojových knížek a seberozvoji celkově jsem se dokázala dostat úplně sama z velkých psychických problémů (trvalo mi to asi 4 roky) a proto v tom hodlám pokračovat. Čeho jsem si ale všimla je to, že jakmile jednou nějaké psychické problémy máte, nikdy tak úplně nezmizí. Vždy jsou s vámi někde v pozadí a vy se bojíte, že přijde nějaký spouštěč a všechno bude zase při starém. Jelikož na svém (nejen) psychickém zdraví chci vážně pracovat, rozhodla jsem se, že budu docházet na psychoterapii. Zjistila jsem, že je momentálně neskutečně dlouhá čekací doba a já jsem čekala snad půl roku. Už jsem ale objednaná a začínám velice brzo.


 3. ČÍST VÍC KNIH

Uznávám, že toto je asi dost časté předsevzetí. Já jsem přečetla loni 14 knížek a předloni 15. Výsledek? Mám pocit, že jsem nečetla skoro vůbec. Takže letos si dávám za úkol přečíst alespoň 20.. kdyby víc, zlobit se nebudu.😀
Upřímně nechápu, proč si na čtení tolikrát neudělám čas a dělám něco jiného. Kolikrát se mi nechtělo ji ani otevírat, přitom ten pocit, kdy se ponoříte do jiného příběhu a světa, je naprosto uvolňující.


4. VZDĚLÁVÁNÍ I MIMO ŠKOLU

Když nemusím dělat nic navíc, většinou to nedělám. Proto se vždy soustředím na školu a na nějaké další vzdělávání nepřijde ani řeč. Letos mám v plánu si udělat dva kurzy. A vážně doufám, že už mi v tom nebudou bránit žádná vládní opatření.
Jako další úkol jsem si dala pravidelné učení se základů španělštiny, jelikož jsou mi Španělsko i španělština dost sympatické. Začala jsem už minulý rok, ale to nestálo za řeč. Snad letos budu umět víc jak buenos días!

5. BUDOVÁNÍ ZDRAVÝCH NÁVYKŮ

Právě čtu knihu "Atomové návyky" a v letošním roce bych se chtěla zaměřit právě na ně. Chtěla bych za den zvládat víc věcí bez toho, aby mi braly tak vzácnou energii a to se mi může splnit právě s budováním správných návyků. 

6. LÉPE SI PLÁNOVAT ČAS

Jsem člověk, který miluje plánování. Potřebuju si svoje úkoly napsat a ideálně víckrát a mít je všude na očích, aby nehrozilo zapomenutí nebo prokrastinace. 
Proto si na letošní rok doslova nařizuji lepší plánování, víc u plánování přemýšlet a nezapisovat si tolik úkolů, které nestihnu a nebo mě vystresují.

Taky budu letos k diáři využívat týdenní, měsíční plánovače a k nim i to do listy, které budu mít na očích ještě víc. Bude to totiž faaakt potřeba.

Poslední věc, ve kterém hodlám pokračovat, je poslouchat své tělo, dělat si radost a užívat si života pozitivním způsobem!


A jaké cíle si dáváte vy, nebo ve kterých už zajetých hodláte pokračovat?

10 komentářů:

 1. Letos bych chtěla hlavně zapracovat na tom vzdělávat se i mimo školu, lépe plánovat a rozvrhnout si čas a hlavně udržet si zvyk z loňska a to pravidelný pohyb v různých formách :D

  OdpovědětVymazat
 2. Moc ti přeji, ať se ti všechny tvé plány vyplní! 😊

  OdpovědětVymazat
 3. Jeeeje, tak to nebyl lehký rok. :(( Hlavně pejska je mi líto. Myslím, že já bych taky hodně špatně nesla ztrátu mého psa. :((
  A musím říct, že to mám často docela podobně.. špatně spím a pak jsem přes den bez energie. A mám špatnou náladu.. A taky trochu výčitky, když si pustím seriál.
  Každopádně přeji, ať se ti vše vydaří, ať je rok 2021 lepší, než ten minulý. :)) Ale i ten nás dost naučil a můžeme být rády, že vůbec byl. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Míši, přesně tak. Jsme v tom ale všichni spolu a hlavní je se nevzdávat! :) 💗 rok 2020 mi dal opět velké ponaučení a já jsem taky ráda, že tu byl, přesně jak píšeš. :)

   Vymazat
 4. Super, hlaavně se pozitivně naladit! Je důležité nehledat výmluvy a pracovat na sobě, na druhou stranu si nevyčítat, když tělo nemůže nebo nemá náladu :)
  Ať se vše povede!

  OdpovědětVymazat
 5. Nemělas vůbec jednoduchý ten rok.. je mi to všechno moc líto. Také jsem neměla nejlepší rok. Ale doufejme, že pro nás pro všechny bude tento rok alespoň o trochu lepší!! ❤️

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Míšo, doufejme, že aspon ta druhá polovina bude lepší. Věřím, že je to pro nás všechny už vážně moc. Všichni jsme přece naivně čekali, že od 1. 1. 2021 už bude všechno v normálu!😂 a děkuji!💗

   Vymazat
 6. Myslím, že veľa z nás plánovala niečo na rok 2020 a covid všetko zmenil. Ja som bola v situácii, kedy som nonstop niečo robila – popri škole som ešte aj pracovala a nezastavila som sa. Potom som musela zostať doma a všetko sa ukludnilo a ja som pochopila, ako aj ty píšeš, že je v poriadku oddychovať, je v poriadku si večer pustiť seriál alebo film a nemať výčitky. To je asi to najdôležitejšie, čo som sa naučila. Z článku sa mi zdá, že si sa toho veľa naučila a si zmierenejsia so so životom a prajem ti, aby to tak ostalo! Viem,že s úzkosťami zápasilo v tomto období veľa ľudí, ja tak isto, tiež si prechádzam stratou blízkeho človeka, čo je tiež ťažké aj pri domácom maznáčikovi, ktorého milujes. Držím ti palce, aby bol tvoj rok 2021 dobrý a aby sa ti na výške páčilo :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já ti moc přeju, aby ti ty odpočinkové chvilky vydržely i tehdy, až se všechno vrátí do normálu! :) a mockrát Ti děkuju za krásný komentář💗

   Vymazat

Děkuju za každý komentář🤍