úterý 17. listopadu 2020

Jak (ne)zvládám | home office & moje psychika

Přestěhovali jsme se do nového bytu těsně před tím, než všechno zavřeli. Takže si možná dokážete představit, jak to u nás vypadá. Vlastně nemáme ještě ani postel, sedačku, nic. Takže slavnej home office je pro mě asi tak tisíckrát horší, než by byl normálně. Pracovní stůl teda máme, ale já už se k němu vlastně ani nedostanu, přijde mi to tak daleko, že raději zůstávám celý den v posteli. Ale každá špatná chvilka jednou skončí!

Tento článek už přepisuju asi po třetí, jelikož mám fakt blbé období a moje řádky vyzněly jako bych je psala z blázince ve stadiu nejvyšší deprese (které nemám), ale moje upřímnost mi to prostě nedovolí napsat jinak, než to je.

Jsem typ člověka, který čerpá energii ze zážitků a nových zkušeností. Ne že bych jich v posledních letech zažila nějak extrémně moc, ale i to málo se počítalo. A teď? Celé dny doma, ještě k tomu 300 km od domova, takže nemůžu ani na procházku k babičce, které bych nakoupila a popovídala si s ní. V Praze téměř nikoho neznám a koho znám, ten nemá čas. Každým dnem jsem línější, otrávenější a unavenější. Moc dobře vím, že dost mých problémů by vyřešily procházky, cvičení nebo běh, ale třeba tento týden nemám energii ani na to, abych někam šla. Můj největší úspěch? Když si umyju vlasy, dám si tepláky místo pyžama, nebo čočky místo brýlí. Distanční výuka není nic lehkého, kort když jsem už i před koronou studovala dálkově. Takže teď je to vlastně dálkově na druhou. Online výuka se téměř někoná, jen odesíláme úkoly a vlastně vůbec nikdo neví, jak tohle sakra dopadne. Kdybych měla home office v rámci práce, brala bych to líp, protože za školu mi nikdo neplatí, a to by teda měl!

Na svou vysněnou výšku se sice asi nedostanu, ale i tak se na VŠ už děsně těším!

Je ale fajn, když si uvědomíte, že v tom nejste sami. Mně je teda občas do pláče, protože fakt nechápu, jak to všichni dělají, že jsou tak dobří a já občas sotva dojdu ke stolu (alespoň ti, co mají svoje study Instagramy). Ale komunita studentů drží při sobě a dokáží se navzájem dost podpořit. Vždy jsem ráda, když mi někdo z vás napíše a postěžujeme si nad touto dobou. Pak se nadechneme, namotivujeme a zase pokračujeme! A co by jsme vlastně jinak dělali, že? Koukat pořád na seriály taky není ono.

No a co mi teda momentálně nejvíc pomáhá na soustředění?

1. Možná to bude znít zvláštně, ale co se mi v posledních dnech osvědčilo nejvíc, je nějaká ne příliš pohodlná poloha, ve které mi rozhodně nehrozí ztráta pozornosti. Tak třeba já jsem začala pracovat na karimatce - tedy na zemi. Včera mi přišel nádherný nový koberec a to je ještě lepší! Maximálně přes sebe přetáhnu deku. Rozhodně nemůžu pracovat v posteli, protože mě asi tak do dvou vteřin vtáhne pocit komfortu a soustředěnost je ta tam. Samozřejmě stůl taky není k zahození. Nebo celkem taky funguje se převléct do oblečení, ve kterém byste šli do práce/školy.


2. Doslova litry a litry zeleného čaje. Na doplnění energie káva nebo energeťák? Nefunguje. Nebo alespoň mně ne. A už vůbec ne na celý den. Zelený čaj ale uvolňuje svoje supr účinné látky během celého dne a musím říct, že to funguje. Usínání se zatím nekonalo.

3. Obávám se že nejvíc mi pomáhá pohyb. Teď při home office je to pro mě trochu složitější, protože nejsem úplně sportovní typ a po několika dnech doma se mi nechce vylézt už vůbec, proto se snažím jít každý den alespoň na procházku nebo se protáhnout. 

4. Občas pomůže prostě jen šlofík!

Dnes jsem se dozvěděla, že už brzo budeme moct docházet na individuální konzultace do školy a jsem z toho neskutečně nadšená! Učit se na zkoušku je zkrátka něco jiného než virtuální rozkaz na přečtení si několika témat. Ruku na srdce, většinou se ani nenamáhám to otevřít. 

Řekla bych, že většina z nás vyjde z této situace o dost psychicky silnější. Občas je sice těžké být v neustálém kontaktu s lidmi, ale možná že bez nich je to ještě těžší. A jelikož jsem introvert, tak vím o čem mluvím. Introvert vám totiž něco takového neřekne jen tak!

a až to všechno skončí, tak...

- začnu pořádně žít
- půjdu do všeho naplno
- dokončím školu a půjdu studovat novou
- najdu si práci která mě bude bavit - takže marketing!

Další věcí, o kterou se celkem snažím je naučit se něco nového. Něco co by mě normálně ani nenapadlo, protože by na to nezbyl čas. Přiznám se, že moc času nemám ani teď, ale místo hoďky scrollování Instagramem tam šoupnu něco produktivnějšího. 

1. Španělština - Už dlouho se chci naučit španělštinu a teď je ta nejlepší chvíle jak začít s úplnými základy. Učím se na Duolingu, je to moje nejoblíbenější appka na jazyky a je v základu zdarma. 


2. Tohle se asi týká více z nás a to je číst víc knížek. Loni jsem jich přečetla 14, v roce 2020 je jich zatím 9 s tím, že mám asi tisíc rozečtených. Chtěla bych do konce roku dohnat loňské skóre. (Teď čtu Po boku - 33 manželek českých premiérů).

3. Online kurz - mám v plánu si udělat kurz, který se mi mimo jiné bude hodit i do životopisu. Jen teda nevím, jak to teď dokážu skloubit se školou, hah.


Snažíte se teď naučit něco nového? Udělat si čas na něco, na co jste předtím čas neměli? A jak to všechno zvládáte?

3 komentáře:

  1. Souhlasím hlavně s tím zeleným čajem, také mi nikdy nepomáhá nic jiného, ale zelený čaj je zázrak!

    OdpovědětVymazat
  2. Mně spíš štve období Vánoc, že je nejisté. Naštěstí chodím do práce, takže HO máme teď jen na chvíli vyjimečně, s tím, že jsme se vystřídali... ale štve mě to taky :D a mám pocit, že téměř celej svět je vlastně na tom stejně. Ale jsem pozitivní člověk většinu času a myslím si, že svítí naděje na konci tunelu. :)

    Somethingbykate

    OdpovědětVymazat

Děkuju za každý komentář🤍