středa 10. června 2020

Pěstuju si doma zdraví prospěšný rýmovník

O rostlince zvláštní hlavně svým názvem jsem se dozvěděla, tak nějak klasicky, od své babičky. Rýmovník je prý zdravá rostlinka, kterou bychom měli mít v každé místnosti a taky mi rovnou jeden do každé místnosti přinesla. 
Od té doby si rýmovník žil svůj život u mě doma, nepříliš opečovávaný, ale dařilo se mu. Teprve až když jsem přišla na to, že se lístky rýmovníku dají využít třeba na čaj, mi konečně připadal trochu zajímavý. 

Co na rýmovníku také stojí za zmínku, je jeho opravdu jednochuché pěstování. Stačí ustřihnout kousek stonku i s lístkem a na pár týdnů dát zakořenit do vody. Pak už jen zasadíte do květináčku s miskou a sklízíte úrodu. Čím víc pak rýmovník zastřiháváte, tím spíš se dočkáte bohaté úrody lístků.


Kromě čaje, který má pomoci s nachlazením a bolestmi hlavy, se rýmovník může využít na spoustu dalších způsobů, takže vám pár z nich rovnou představím.

1. Přírodní síla proti nemoci


Rýmovník je skvělý pomocník proti nachlazení, bolesti hlavy nebo dýchacím či zažívacím potížím. Stačí si z 1-3 listů udělat čaj o teplotě 70-80°C. Při dýchacích potížích je vhodné položit pár nalámaných lístků pod polštář, nebo dát do nádoby s vodou a umístit na topení. Dýchání je pak o poznání lepší. Tento postup se doporučuje i astmatikům.

2. Rýmovníkové koření, cože?

Ano, rýmovník se dá využít i jako koření. Ne, taky jsem to dlouhou dobu netušila. Svým aromatem je podobný šalvěji, takže ho můžete s klidem naházet třeba do masa, které se zrovna chystáte marinovat, nebo vlastně do čehokoli jiného, záleží na vás. Jen bych teda podotkla, že rýmovník je téměř nemožné usušit. Nejlepší možností bude, když ho rozmačkáte v ruce, tím se aktivuje jeho aroma a pak už jen přidáte do pokrmu.

3. Dezinfekční účinky

Pokud máte doma rýmovník a dezinfekci ne (to se stalo mně), tak vlastně dezinfekci máte! Má skvělé účinky proti drobnému poranění či podráždění kůže. Opět postačí vymačkat šťávu a potřít postižené místo.

4. Je tu léto a s ním otravný hmyz

Tak od teď už ne. Tato malá rostlinka má díky svému silnému aromatu schopnost odpuzovat hmyz. Proto je nejlepší mít rýmovník také u okna, aby až vás hmyz příště navštíví, rovnou vzal zpátečku.

Zajímá mě, jestli tuto rostlinku máte doma, nebo ji alespoň znáte? Budu ráda za komentář! :)


6 komentářů:

 1. Znám a i ji doma mám. Je to úžasný “pomocník” a má spoustu využití, přesně jak píšeš! :-)
  Michaela Blog || Instagram

  OdpovědětVymazat
 2. Rymovnik vidím každou chvíli, jak jej někdo daruje, prodává. Já jsem ho zatím nijak nevyzkoušela.

  OdpovědětVymazat
 3. Rýmovník je výborný, dělám třeba i sirup na dýchací cesty.

  OdpovědětVymazat
 4. Rýmovník mi jednou přinesla tchýně, pořád ho mám na polici a celkem se mu daří, parkrát jsem ho využila při nemoci, ale teď jsi mě navnadila a nechám ho zakořenit a dám si ho snad do každé místnosti. :D :)

  OdpovědětVymazat

Děkuju za každý komentář🤍