pátek 12. června 2020

Jak se sebevzdělávám? | 5 tipů

O seberozvoj jsem se začala zajímat asi před rokem a půl. A musím říct, že mě to naprosto pohltilo. Miluju hltat texty, různé aplikace nebo knížky, které mají přidanou hodnotu. Neustálé vzdělávání je velmi důležité, může vás v životě posunout o opravdu velký kus dál, a proto jsem se rozhodla s Vámi dnes pár svých favoritů sdílet. 

1. Na jazyky nepotřebujete drahé kurzy, stačí Duolingo

Duolingo je naprosto skvělá aplikace na studium jazyků pro začátečníky i pokročilé. Tato aplikace je v základu zdarma a dokážete se s ní naučit i úplně nový jazyk. Já jsem se začala učit španělštinu, ale stále dávám přednost angličtině. Do špániny se nejspíš opřu, až si budu v angličtině fakt věřit!


2. Staré (nové) podcasty

S podcasty se za poslední dobu dost roztrhl pytel, takže předpokládám, že jste o nich už určitě slyšeli. ALE, posloucháte podcasty? Posloucháte je pravidelně? Existuje spousta takových, ze kterých si můžete odnést nové a zajímavé informace. Já mám například oblíbené ty z oblasti zpravodajství a práva, ale rozhodně bych měla zapracovat na častějším poslechu. Mým cílem je poslechnout si každý den alespoň jeden podcast. Takže vzít psa (nebo jen sebe, pokud nemáte psa), sluchátka, a hurá na procházku!

3. Seberozvojové knihy

Tady je trochu problém. Každý autor má jiný názor. Takže jeden může psát o něčem co rozhodně nedělat, a druhý o přesném opaku! Proto je nejlepší si vybrat pár svých oblíbených a těch se držet. Jinak v tom budete mít guláš. 

4. Najděte si něco co vás zajímá a opravdu se o to zajímejte

Spousta lidí chce něco dělat, ale nic nedělá. Spoustu lidí něco zajímá, ale vlastně se vůbec o nic nezajímají. Pokud nemůžete najít svou zálibu, zajímejte se o to, co vám zrovna jen tak náhodou přijde zajímavé. Například já jsem vždy chtěla lépe znát dějiny České republiky.. a při procházce Prahou mě napadlo, že bych si mohla, až přijdu domů, vyhledat historii Prahy a dozvědět se tak nějaké nové informace. No a takhle to je, hned máte podnět k dalšímu obohacování se informacemi.  

Na mysli mám ale taky třeba váš dlouhodobý sen v podnikání nebo rekvalifikaci, kterou se chystáte absolvovat, ale stále se vám do ní nechce. Pokud víte, co byste mohli dělat, ale nemáte na to odvahu, začněte se v té oblasti vzdělávat a třeba se k tomu konečně rozhoupete!


5. Bezplatné kurzy

Je dost možné, že se třeba chcete vzdělávat v nějakém oboru, ale nemáte na to peníze. Na internetu najdete ale spoustu kurzů, které jsou zdarma, a některé jsou dokonce s certifikací! Můžete začít s Google a jeho digitální garáží. Pokud umíte anglicky, pak si troufám říct, že vaše možnosti na bezplatné sebevzdělávání jsou téměř nekonečné! Stačí hledat na sítích, které máte přímo pod nosem. Zkoušeli jste třeba Youtube?

6. Aplikace na trénink mozku

I ve vašem telefonu dokážete najít zajímavé aplikace pro seberozvoj. Většina je teda placených, ale najdou se i takové, které můžete využívat i bez placení. Vyzkoušela jsem například Peak nebo Lumosity. Jedná se o hry, díky kterým trénujete paměť, rychlost, matematiku, slovní zásobu a mnoho dalšího..
Za zmínku stojí i aplikace Forest. Ta není vyloženě seberozvojová, ale pomůže vám se soustředit na aktivitu, kterou právě děláte. Nejčastěji je využívaná studenty.  Pokud budete hodně produktivní, brzo můžete za nasbírané body nechat zasadit reálný strom. A to už se opravdu vyplatí.

Jak se pravidelně sebevzděláváte vy mimo školu či práci?

5 komentářů:

 1. Super článek, já se právě zdokonaluji v AJ a taky se chci zaměřit na podcasty. Slyšela jsem zatím asi jen 4 ale byly dost zajímavé, takže je vždy asi "vytáhnu" při procházce s Ellie. :)
  Michaela Blog || Instagram

  OdpovědětVymazat
 2. Thank you so much for share this post to us, keep doing it!!

  lace front fashion wigs

  OdpovědětVymazat
 3. Super tipy! Duolingo som si tiež nedávno stiahla, momentálne sa tam učím taliančinu. :) Po škole by som si však chcela kúpiť aj nejakú učebnicu nemčiny pre samoukov, mám tento štýl vzdelávania sa celkom rada a som úchyl na rôzne cvičenia. :D

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovědětVymazat
 4. Skvělý článek! Děkuji za tipy a rozhodně si stáhnu tu aplikaci na jazyky, protože totálně pokulhávám v angličtině a třeba mi aplikace pomůže! :) Normálně se snad i na to učení těším :D

  OdpovědětVymazat
 5. Ja som sa po kórejčine konečne dokopala k japočine ♥ A som za to sama sebe nesmierne vďačná :-) Všetky jazyky, čo ako-tak ovládam, som sa naučila viac-menej svojpomocne. Ak človek chce, ide to ❤

  Blog de la Licorne * Instagram * We♥It

  OdpovědětVymazat

Děkuju za každý komentář🤍